7

 

1

6

3

4

2

5

Postacie

 

 

Postacie pierwszoplanowe

Carl Johnson

Pierwszy raz pojawił się w : Intro; cutscenka na lotnisku

Carl Johnson jest średniego wzrostu, czarnoskórym mężczyzną pochodzącym z miasta Los Santos w stanie San Andreas. Jego matką przed jej zabójstwem była Beverly Johnson, poza tym Carl ma siostrę Kendl oraz braci Seana "Sweeta" i Briana. O ojcu nic nie wiadomo. Chłopak wychowywał się w getcie, w dzielnicy Ganton, a konkretnie z Grove Street. Z tej też ulicy pochodzi gang Grove Street Families, do którego Carl należy przez większy okres swojego życia.

Nie wiadomo wiele na temat początku życia Carla. Wiadomo jedynie, że wychowywał się w gettcie, w gangu Grove Street Families wraz ze swoimi kolegami, Melvinem "Big Smoke'em", Lancem "Ryderem. Bardzo dobrze też się zapoznał z tamtejszymi funkcjonariuszami policji - Frankiem Tenpennym, Eddim Pulaskim i Jimmym Hernandezem.

Kiedy w 1987 roku w wyniku porachunków mafijnych i nieodpowiedzialności Carla ginie Brian Johnson, ten by zapomnieć o stracie najbliższego mu członka rodziny wyjeżdża do Liberty City, gdzie działał w różnych gangach, głównie jako złodziejaszek. Kiedy w 1992 roku dostaje od "Sweeta" informację o śmierci jego matki poprzez zabójstwo natychmiast wraca do Los Santos na jej pogrzeb. Na miejscu przekonuje się, że sytuacja w dzielnicy w ciągu 5 lat się drastycznie zmieniła - jego gang upadł na najniższy możliwy poziom, uciskany przez wrogi Ballas. Poza tym na miejscu zostaje wrobiony w zabójstwo Oficera Pendelbury'ego przez tych, którzy tego dokonali, czyli Tenpenny'ego, Pulaskiego i Hernandeza. W tym momencie Carl traci również większość swojego dobytku - ubrania i prawie wszystkie pieniądze, na dodatek o mało co nie ginie na terenie gangu Ballas. Na pogrzebie jego matki, Beverly Johnson wychodzi na jaw, iż Sean "Sweet" wini Carla za śmierć Briana i upadek gangu.

Przez krótki okres Carl pomaga w odbudowie reputacji gangu i zaprzyjaźnia się z Cesarem Vialpando, który jest chłopakiem Kendl. Dzięki niemu powoli dociera do prawdy - jego matka zginęła przez oficerów z C.R.A.S.H oraz przez zdradę gangu przez Big Smoke'a oraz "Rydera". W tym momencie Carl poprzysiągł się zemścić na oprawcach i oczyścić się z zarzutów.

Dochodzi do strzelaniny pod węzłem autostradowym w dzielnicy Mulholland. W jej wyniku "Sweet" o mało co nie ginie i trafia do więzienia, a Carl zostaje wywieziony przez Tenpenny'ego i Pulaskiego do miasteczka Angle Pine, gdzie przez krótki okres służy oficerom. W tym samym czasie poznaje m.in. Catalinę, która przez krótki okres była jego dziewczyną. Związek się rozpadł przez niewierność Cataliny, która w końcu związała się z Claude'em Speedem i wyjechała z nim do Liberty City. Ten zaś w prezencie od Claude'a otrzymuje garaż i starą stację benzynową w San Fierro, w dzielnicy Doherty. Na początku jest wkurzony, lecz potem zaczyna rozkręcać swój pierwszy w życiu interes - otwiera warsztat samochodowy i tuningowy wraz z Cesarem, Kendl, Zero, Jethro i Dwaine'm. Zaprzyjaźnia się również z Wu Zi Mu, z którym niszczy Syndykat Loco oraz rozpoczyna drugi interes, którym jest Kasyno Czterech Smoków w Las Venturas. Poza tym w czasie pobytu w San Fierro Carl zabija "Rydera" w formie zemsty.

Carl współpracuje w tym czasie z Mikiem Toreno w celu wyciągnięcia swojego brata z więzienia oraz pomaga kasynu się rozwinąć poprzez włamanie do skarbca największego konkurenta - kasyna "Pałac Kaliguli" należący do Mafii rodziny Leone oraz do mafii Forellich - i wykradnięcie dużej ilości pieniędzy. Oprócz tego Carl zabija kolejnego ze swoich prześladowców - Eddiego Pulaskiego. Chwilę przed tym z rąk Tenpenny'ego ginie inny oprawca, który jak się okazało posiadał sumienie - mowa o Jimmym Hernandezie.

Wkrótce po tym Carl wraca do Los Santos i przywozi do domu swojego brata, który znów jest zły na Carla. Tym razem za to, że nie zajął się on gangiem w czasie jego nieobecności i tym, że dla niego gang nie jest tak ważny, jak dla jego samego. Z tego powodu zaczyna znów walczyć o reputację i szacunek dla gangu i wkrótce potem "Sweet" zdobywa informację o miejscu pobytu Big Smoke'a. Tak więc Carl jedzie tam i zabija Melvina. Tenpenny z kolei chcąc zatuszować swoje intrygi (groziło mu więzienie, gdyż Hernandez zdążył poinformować policję o jego wyczynach i rozprawa była w toku) podpala budynek, w którym przebywał Carl i próbuje uciec. Jednakże czarnoskóry policjant podczas ucieczki wozem strażackim przed Carlem i "Sweetem" wpada w poślizg i ulega wypadkowi, w wyniku którego umiera zadławiony dymem wydobywającym się z rozbitego pojazdu.

Pod koniec gry Carl odnosi sukces jako menadżer Madd Dogga, a jego interesy się kręcą. Udziela również Cesarowi pozwolenia na zaręczyny z jego siostrą.

 

Oficer Frank Tenpenny


Pierwszy raz pojawił, się w : Intro (cutscenka z aresztowaniem)


Zginął w : "End of the Line" ("Koniec Kolejki")


Oficer Frank Tenpenny był skorumpowanym policjantem pracującym w departamencie policji Los Santos, a także członkiem C.R.A.S.H. Jest głównym przeciwnikiem w grze. Tenpenny od zawsze wywierał wpływ na gangi w LS. Był zamieszany w handel narkotykami, morderstwa i każde nielegalne przedsięwzięcie w mieście. Frank często manipulował gangami, wywołując między nimi wojny. Tenpenny także szantażował głównych członków gangu m.in. z Big Smoke'em i Ryderem wrobili Sweeta, którego CJ uwolnił tylko dzięki pomocy Mike'a Toreno.

Tenpenny razem z Eddiem Pulaskim i Jimmym Hernandezem tworzą wydział C.R.A.S.H, w którym tylko ten ostatni nie jest skorumpowany. Tenpenny znał Carla jeszcze przed śmiercią Briana. Po przylocie CJ'a do Los Santos wrobił go w morderstwo oficera Pendelbury’ego (którego sam zabił) i zaczął go szantażować. W zamian za przysługi nie ujawniał dowodów przeciwko niemu. W jednej misji w zamian za narkotyki daje Ryderowi i CJ'owi cynk na pociąg z bronią. Jak się później okazało, poinformował także Ballasów i Vagosów, aby wszcząć wojnę gangów i oczyścić Los Santos z gangów.

Kiedy zdrada Big Smoke’a i Rydera wyszła na jaw, wywiózł Carla do Angle Pine w hrabstwie Whetstone. Zabronił mu ruszać Smoke’a i zlecił kolejne zabójstwo. Później kazał Carlowi spłacić jego dług u The Trutha. Tenpenny wykupił 2 tony marihuany u niego, a następnie w San Fierro kazał CJ'owi wrobić pewnego prokuratora okręgowego, który miał przeciw niemu dowody wkładając do bagażnika jego auta wspomniane wcześniej 2 tony marihuany. Tenpenny prawdopodobnie jest też sprawcą nalotu policji na gospodarstwo The Trutha. Oprócz tego na jego zlecenie ginie pewien dziennikarz i jego informator, który chciał go wtopić.

Będąc w Las Venturas Tenpenny znów zaczął szantażować Carla. W tym czasie ktoś doniósł na Tenpenny'ego i Pulaskiego. Frank kazał CJ'owi dostarczyć mu pewne akta, z których jasno wynikało, że donosicielem był oficer Hernandez. Będąc na pustyni Frank ogłuszył Hernandeza łopatą za donos i kazał Pulaskiemu dopilnować, aby Carl zakopał ciało Hernandeza, który według niego był już martwy. Ten jednak w czasie kopania dołu przez CJ'a wstaje i po chwili dobija go Pulaski.

Jimmy Hermandez zdążył zakablować Tenpenny'ego, jednak został on uniewinniony ze wszelkich zarzutów. To właśnie z tego powodu w Los Santos wybuchły zamieszki. Kiedy CJ zabił Big Smoke'a, Tenpenny prawie zrobił to samo z nim. On sam zginął podczas pościgu, spadając wozem strażackim z mostu i dławiąc się dymem. Tenpenny do samego końca uważał, że to co czynił było dobre dla Los Santos oraz, że nikt tego nie rozumiał.

Głosu użyczył mu Samuel L. Jackson.

 

Oficer Eddie Pulaski

Pierwszy raz pojawił się w : Intro (cutscenka z aresztowaniem)

Zginął w : "High Noon" ("W samo południe")

Eddie Pulaski jest kolejnym członkiem grupy C.R.A.S.H. Pulaski pochodzi z Polski. Podobnie jak Tenpenny jest skorumpowany, jednak zazwyczaj odwalał jedynie brudną robotę. Pulaski woli używać siły niż mózgu, to zostawia Tenpenny'emu. Pulaski nie jest szanowany przez swojego przełożonego, jednak nie przeciwstawia mu się.

Polak jest zamieszany w zabójstwo Beverly Johnson - matki CJ'a. Brał także udział we wrobieniu CJ'a w zabójstwo oficera Pendelbury'ego. Wiele razy chciał zabić Carla, jednak zawsze był powstrzymywany przez Tenpenny'ego. Kiedy CJ dostarczył akta dla Tenpenny'ego na pustyni, ten zabił Hernandeza i kazał dopilnować Eddie'mu, by CJ go zakopał. Jednak Hernandez odzyskuje przytomność i rzuca się na Pulaskiego, lecz skorumpowny policjant usłyszał go i zastrzelił. W związku z tak niespodziewanym dla Pulaskiego obrotem wydarzeń, Pulaski był zmuszony do ucieczki przed CJ'em. Podczas ucieczki rozjuszał CJ'a, przezywając jego rodzinę, przez co został zabity.

Głosu użyczył mu Chris Penn.

Ciekawostki

* Nazwisko Pulaskiego pochodzi od nazwy miasta Pulaski, (które jest jednym z największych skupisk Polonii amerykańskiej) lub też od Kazimierza Pułaskiego, który odegrał ważną rolę w historii U.S.A.


Melvin "Big Smoke" Harris


Pierwszy raz pojawił się w : "Big Smoke"

Zginął w :"End of the Line" ("Koniec Kolejki")

Big Smoke jest jednym z najważniejszych członków Grove Street Families. Smoke w przeciwieństwie do Sweeta wydaje się nie przejmować uprzednim wyjazdem Carla i nie ma mu tego za złe. Pozornie pomaga odbudować gang, oraz udaje przyjaciela Carla. Jednak jak się później okazuje, spiskował jeszcze przed przyjazdem CJ'a. W pewnym momencie porzuca swój gang i zabiera się za handel narkotykami. Posiadał fabrykę narkotyków w San Fierro, którą zniszczył Carl z rąk, którego został zabity w misji "End of the line". Często mówił, jakby był pastorem w kościele i zawsze lubił dużo zjeść - W misji "Drive-Thru" zamiast pomagać w strzelaninie zjada wszystko, co on i jego znajomi zakupili w "Clucking Bell" (odpowiednik Taco Bell). Smoke w relacjach z Carlem sprawiał wrażenie przyjaciela, jednak chodziło mu tylko o uśpienie czujności Carla, przed tym aby Carl nie domyślił się kto zabił jego matkę. W misji na początku gry pt. "Big Smoke" mówi nawet Carlowi, że pomoże znaleźć mu zabójcę jego matki. Big Smoke ma też tendencje do filozoficznego wyrażania swoich myśli. Podczas strzelaniny w fabryce w ostatniej misji został zabity przez Carla.

Głosu użyczył mu Clifton Powell.

 

Sean "Sweet" Johnson


Pierwszy raz pojawił się w : Intro (cutscenka na lotnisku - głos), "Big Smoke" (dokładnie "Sweet & Kendl")

Sweet jest starszym bratem Carla, oraz szefem gangu Grove Street Families. Obwinia Carla o śmierć Briana, młodszego brata. Początkowo jest zły na Carla, jednak przebacza mu ucieczkę po odbudowaniu reputacji gangu i uczynieniu na nowo Grove Street gangiem nr 1. Robi wszystko, aby odbudować Grove Street Families (do tych działań zalicza się m.in. przebaczenie Carlowi), który jest dla niego całym życiem - raz mówi, że woli żyć w getcie i mieć swój gang niż mieszkać gdzie indziej w luksusach i z pieniędzmi. Jest negatywnie nastawiony do Cesara Vialpando, chłopaka jego siostry, ponieważ ten jest z gangu Varrios Los Santos Aztecas - on osobiście woli, żeby chłopakiem Kendl był ktoś z Grove Street. Kiedy Big Smoke zdradził gang, wylądował w więzieniu, gdzie dostał dożywocie. Dzielił więzienie m.in z pedofilem, który według Tenpenny'ego lubi się pobawić ze Sweetem. Carlowi przy pomocy Mike'a Toreno udaje się wydostać go z więzienia. Sweet jest przeciwny wydostaniu się z getta. Ponownie zaczął odbudowywać swój gang. W ostatniej misji prawie zginął czepiając się drabinki wozu strażackiego (nie chciał, aby Tenpenny uciekł), jednak w ostatniej chwili uratował go Carl. Sweet zawsze jest wierny Carlowi i Grove Street. Lojalność wobec Carla udowodnił w misji "End of the Line", kiedy narażając życie próbował zabić Franka Tenpeny'ego. W ostatniej cutsence wybacza nawet Cesarowi Vialpando, doceniając to, że bez pomocy Cesara nie udałoby się zniszczyć jemu i Carlowi całkowicie oddziału C.R.A.S.H.

Głosu użyczył mu Faizon Love.

 

Kendl Johnson


Pierwszy raz pojawiła się w : "Big Smoke" (dokładnie "Sweet & Kendl")

Kendl jest siostrą Carla i Sweeta. Ma dość Grove Street i wojen gangów. Jej chłopakiem jest Cesar Vialpando. Podczas pobytu w San Fierro doradziła CJ'owi, by ten kupował lub tylko pomagał nieruchomościom w podniesieniu się wzwyż. W Las Venturas widzimy ją podczas pracy przy castingu (jako jury) na twarz kasyna. Kendl zajmuje się księgowością i innymi sprawami finansowymi interesów CJ'a i Cesara. Pod koniec gry Cesar informuje Carla, że chciałby wziąć ślub z Kendl. W cutscenkach często kłóci się ze Sweetem co sprawia, że Carl ma dylemat po czyjej stronie stanąć.

Głosu użyczyła jej Yo-Yo.

 

Lance "Ryder" Wilson


Pierwszy raz pojawił się w : "Big Smoke" (dokładnie "Sweet & Kendl")

Zginął w "Pier 69"

Ryder jest kumplem i rówieśnikiem Carla. Ryder uważał, że był zbyt inteligentny na szkołę. Nie rozstaje się z jointem. Razem ze Smoke'em zdradził swój gang i przyłączył się do Loco Syndicate. Zaczął współpracować także z gangiem Ballas. Zginął podczas pościgu łodziami w San Fierro z rąk Carla. Jest wzorowany na znanym raperze Eazy-E. Ryder żył głównie z okradania domów, instytucji wojskowych itd. oraz uważał, że nikt nie może go powstrzymać. Ginie z rąk Carla za zdradę gangu. Przez pewien czas Ryder był kryty przez Tenpenny'ego, przez co Carl nie mógł go się tykać, bo wiedział, że będzie miał kłopoty z skorumpowanymi członkami wydziału C.R.A.S.H.

Głosu użyczył mu MC Eiht.

 

Jeffrey "OG Loc"


Pierwszy raz pojawił się w :"OG Loc"

Og Loc zajmuje się rapowaniem, choć tak naprawdę nie ma za grosz talentu. Przy pomocy CJ'a ukradł sprzęt muzyczny i księgę z rymami Madd Dogga, przez co stał się sławny. To on poprosił Carla o to, by zabił menedżera Madd Dogga, rujnując mu karierę. Wiedział o spisku Big Smoke'a, Rydera i Tempenny'ego, jednak nie reagował. OG Loc jest tchórzliwy, jednak kreuje się na gangstera. Kiedy Madd Dogg go dopadł, cudem uniknął śmierci i jego kariera runęła. Ani razu nie przyszło mu do głowy powiedzieć Madd Dog'owi, kto mu pomagał w zrujnowaniu jego kariery. Poza tym OG Loc prawdopodobnie jest homoseksualistą i podczas pobytu w więzieniu zabawiał się z Freddiem - członkiem gangu Los Santos Vagos.

Głosu użyczył mu Jonathan "Jas" Anderson.

 

Cesar Vialpando


Pierwszy raz pojawił się w : "Cesar Vialpando"

Jest chłopakiem siostry CJ-a, Kendl, kuzynem Cataliny, i liderem Varrios Los Santos Aztecas. Jest pasjonatem low-riderów oraz wyścigach samochodowych. Kiedy widzimy go pierwszy raz Carl nie jest do niego przychylnie nastawiony ze względu na podzielanie poglądu Sweeta na temat Cesara. Z czasem jednak się zgrywają. To on poinformował CJ'a o zdradzie Big Smoke'a i Rydera. Podczas pobytu na terenach pozamiejskich bierze udział w nielegalnych wyścigach. Razem z Carlem prowadzi warsztat samochodowy (a właściwie tuningowy) w San Fierro oraz razem zajmują się salonem samochodowym "Wang Cars". W misji "Los Desperados" Carl pomaga mu w odzyskaniu jego dzielnicy. W tej samej misji zawiadomił Carlowi, że ma zamiar oświadczyć się Kendl.

Głosu użyczył mu Clifton Collins Jr.

 

The Truth


Pierwszy raz pojawił się w : "The Truth"

The Truth jest hipisem. Ma farmę marihuany na Leafy Hollow. Ma własną teorię spiskową. Podczas gry wspomina o "Teorii 23". Z gry nie wynika jak ma imię. Frank Tenpenny zamówił u niego 2 tony marihuany, służące mu do wrobienia agenta rządowego. Prawdopodobnie też Tenpenny odpowiada za nalot policji na jego gospodarstwo w wyniku czego musiał spalić całe zbiory narkotyków. Dla niego Carl ukradł jetpack znany jako "Black Project" ("Czarny projekt"), a następnie tajemniczy przedmiot "Green Goo". To on zabrał na wycieczkę po pustyni grupę muzyczną "The Gurning Chimps", w skład którego wchodzili między innymi Kent Paul i Maccer. Ostatni raz widać go podczas cutscenki po śmierci Tenpenny'ego.

Głosu użyczył mu Peter Fonda

 

Catalina


Pierwszy raz pojawiła się w : "First Date" ("Pierwsza Randka").

Catalina była głównym przeciwnikiem w GTA III. Jest kuzynką Cesara. Jest agresywna i niezrównoważona emocjonalnie. Razem z Carlem brała udział w napadach na terenach pozamiejskich, które nigdy nie wychodziły zgodnie z planem. Catalina ma skłonności sadystyczne. Oskarżała bezpodstawnie Carla o zdradzanie jej z innymi kobietami w wyniku czego po serii wyścigów w Red County odjeżdża wraz z Claudem Speedem do Liberty City biorąc od Carla dom w Liberty City, a oddając mu starą stację benzynową. Po tym zdarzeniu parę razy dzwoni do Carla naprzykrzając mu się. Zmarła w 2001 roku, zabita przez Claude Speeda.

Głosu użyczyła jej Cynthia Farrell.

 

Zero


Pierwszy raz pojawia się w "Wear Flowers in Your Hair" ("Noś kwiaty we włosach")

Zero jest 28 letnim geniuszem elektronicznym. Pracuje w sklepie ze sprzętem RC, a także dla dziupli CJ'a i Cesara. Jego głównym przeciwnikiem jest Berkley, właściciel "Top Fun". Przy pomocy Carla, udaje mu się wypędzić Berkley'a z San Fierro. Bierze udział także w napadzie na kasyno "Caligula's", gdzie załatwia wszelką potrzebną elektronikę. Po napadzie zostaje uderzony przez Carla w twarz za to, że powiedział Berkley'owi o napadzie. Więcej nie pojawia się w grze.

Głosu użyczył mu David Cross

 

Wu Zi Mu "Woozie"

Pierwszy raz pojawił się w : "Wu Zi Mu"

Znany też jako Woozie. Wu Zi Mu jest szefem Triady, a właściwie grupy Mountain Cloud Boys, właścicielem bukmachera w San Fierro oraz współwłaścicielem kasyna "Four Dragons Casino" (Kasyno Czterech Smoków) razem z Carlem i Ran Fa Li. Poznajemy go podczas serii wyścigów w Red County. Na początek CJ nie darzy go sympatią, jednak po pewnym czasie zaczynają ze sobą współpracować. Jest niewidomy do czego prawie nigdy się nie przyznaje, jednak nadrabia to niewiarygodnym szczęściem i innymi zmysłami, jak np. słuch. Czasami jest nazywany także Lucky Mole (Szczęśliwy Ślepiec). Często okazuje się jednak, że wygrywa poprzez podkładanie się jego ludzi. Pomimo ślepoty potrafi świetnie strzelać. Niestety nie radzi sobie z pływaniem. Dzięki pomocy Wu Zi Mu Carlowi udaje się ustalić tożsamość członków grupy Loco Syndicate.

Głosu użyczył mu James Yaegashi.

 

Jizzy B.

Pierwszy raz pojawił się w : "Photo Opportunity", wcześniej można go było usłyszeć w WTCR

Zginął w : "Ice Cold Killa" ("Z zimną krwią")

Jizzy jest największym alfonsem w San Fierro. Współpracuje wraz z T-Bone'm, Ryderem oraz Mike'm Toreno tworząc Loco Syndicate, największą grupę narkotykową w San Andreas. Ma wkład w każdą transakcję w syndykacie, pobierając profity od T-Bone. CJ pracował dla niego, kiedy chciał zinfiltrować syndykat od środka. Zginął podczas próby ucieczki od Carla, chcącego go zabić. Jednym z powodu zabicia Jizzy'ego było zdobycie numeru telefonu do Mike'a Toreno.

Głosu użyczył mu : Charlie Murphy.

 

"T-Bone" Mendez

Pierwszy raz pojawił się w : "Photo Opportunity"

Zginął w : "Pier 69" ("Klub Pier 69")

T-Bone jest przywódcą gangu San Fierro Rifa, a także członkiem Loco Syndicate. To on odpowiada za przewóz narkotyków. Jest bardzo ostrożny, a zarazem nieprzyjazny do obcych ludzi. Wiele razy straszy Carla, sprawdzając go. Ginie pod ostrzałem Micro Uzi w Pier 69 z rąk CJ'a i Cesara.

Głosu użyczył mu : Kid Frost

 

Mike Toreno

Pierwszy raz pojawił się w : "Photo Opportunity"

Toreno ma podwójną osobowość. Mike ma zawsze przygotowaną ripostę, jest spokojny i opanowany. Udaje członka Loco Syndicate, choć tak naprawdę jest agentem rządowym, który pragnie rozpracować ową grupę. Carl pomaga mu, ponieważ ten może zwolnić Sweeta z więzienia. Mike ma ogromne wpływy, zaś Carla traktuje jak zwykłego chłopca na posyłki. Misje, jakie mu zleca są niebezpieczne, dlatego Carl często denerwuje się na niego. Po uwolnieniu Sweeta nie pojawia się więcej.

Głosu użyczył mu James Woods

 

Kent Paul

Pierwszy raz pojawił się w "Don Peyote".

Kent Paul po wydarzeniach w Vice City wrócił do Anglii. Tam został producentem angielskiego zespołu "The Gurning Chimps". Kiedy w Las Venturas podczas wycieczki jego zespół ulega wypadkowi, zaczął pracować dla Salvatore'a Leone. Jest kumplem Kena Rosenberga jeszcze z Vice City. Po sfingowaniu ucieczki wyjechał do Los Santos, gdzie komponuje utwory Maccera w posiadłości Madd Dogga.

Głosu użyczył mu Danny Dyer.

 

Maccer

Pierwszy raz pojawia się w "Don Peyote".

Maccer jest muzykiem. Występował w zespole "The Gurning Chimps", jako piosenkarz. Po wypadku w Las Venturas razem z Kentem Paulem i Kenem Rosenbergiem stał się marionetką Salvatore'a Leone. Po sfingowaniu własnej śmierci wznowił swoją karierę komponując piosenki w willi Madd Dogga. Maccer ma problemy z określeniem własnej orientacji seksualnej, a także często masturbuje się niezależnie od miejsca i czasu. Ma on też wielką manię na punkcie piersi zarówno damskich, jak i męskich. Raz podczas koncertu w Hamburgu doszło do afery między Maccerem, a jednym z otyłych mężczyzn o czym przypomina mu Kent Paul. Maccer ma też lekki problem z narkotykami. Podczas końcowej cutscenki z gry, gdy Madd Dogg przychodzi do domu Johhnson'ów ze Złotą Płytą, Maccer mówi "Zamierzam powiększyć sobie piersi". Jednakże nie wiadomo, czy tego dokonał.

Głosu użyczył mu Shaun Ryder.

 

Ken "Rosie" Rosenberg

Pierwszy raz pojawił się w "Don Peyote".

Ken "Rosie" Rosenberg jest podejrzliwym, ale tchórzliwym prawnikiem z Vice City. Ken w San Andreas wciąż pracuje dla mafii, tyle, że nie dla Forellich, lecz dla Leone. Po wydarzeniach w Vice City stał się narkomanem, przez co został zmuszony pójść na odwyk. Kiedy z niego wrócił, dostał posadę łącznika między mafijnymi rodzinami. Dzięki Carlowi udało mu się sfingować swoją śmierć razem z Kentem Paulem i Maccerem. Później zaczął pracować dla Madd Dogga. Jest on zarządcą Caligula's Casino, jednak stara się być neutralny w wojnie o kasyno między rodzinnymi mafiami Sindacco, Leone i Forellich.

Głosu użyczył mu William Fichtner.

 

Salvatore Leone

Pierwszy raz pojawił się w "Freefall"

Salvatore Leone jest postacią, która swój debiut miała w Grand Theft Auto III, ale pojawia się również w Grand Theft Auto: Liberty City Stories i w Grand Theft Auto: San Andreas. Jest bossem Mafii Rodziny Leone.

Pierwsze zarysy jego życia pochodzą z 1992 roku, kiedy to on wraz z mafią przejmuje w Las Venturas kasyno "Pałac Kaliguli", który do tego czasu należał do wszystkich trzech mafii z Liberty City. W tym czasie zleca on CJ'owi misje polegające głównie na eliminacje członków Mafii Rodziny Forelli. Carl pracuje dla niego głównie dlatego, by uratować Kena Rosenberga, Paula Kenta i Maccera oraz po to, by rozejrzeć się po kasynie, by potem z Triadą dokonać rabunku na nie. Później kasyno zostaje obrabowane, a Salvatore ze złości rzuca przez telefon groźbami w stronę CJ'a. Nie wiadomo jednak, czy podjął próbę zemsty. Wiadomo jednak, że zaraz po przejęciu kasyna poznał Marię - jego przyszłą żonę.

W 2001 roku zamiast starszym, szczupłym mężczyzną jest już bardziej starym i grubszym mężczyzną, dla którego pracował Claude Speed. Obawiając się, że może on nadal wspópracować z Cataliną, postanawia wydać go chińskim Triadom, z którymi mafia wtedy walczyła. Plan się nie udaje, gdyż Claude uratowany przez Marię i Asukę Kasen zabija później Salvatore.

Głosu użyczył mu Frank Vincent.

 

Madd Dogg


Pierwszy raz pojawia się w "Madd Dogg".

Madd Dogg jest najlepszym raperem w San Andreas. Po wykradnięciu książki z rymami i zabiciu menadżera przez Carla, Madd Dogg popadł w alkoholizm, a jego posiadłość przejął diler narkotykowy "Big Poppa". W pewnym momencie chciał popełnić samobójstwo, ale został uratowany przez CJ'a. Po odzyskaniu willi dopadł "OG Loca" i odzyskał swoją księgę z rymami. W ostatniej misji jego album dostaje złotą płytę. Carl jest jego nowym menadżerem, Rosenberg pomaga mu w interesach, zaś Kent Paul i Maccer komponują muzykę w jego posiadłości.

Głosu użyczył mu Ice T

 

Postacie drugoplanowe

 

Oficer Jimmy Hernandez

Pierwszy raz pojawił się w : Intro; cutscenka z aresztowaniem

Zabity w : "High Noon"(początkowa cutscenka)

Hernandez jest ostatnim członkiem C.R.A.S.H, który został zmuszony zabić oficera Pendelbury'ego. Często był obrażany przez kolegów z wydziału. Później mając dosyć korupcji i przestępstw popełnianych przez Tenpenny'ego i Pulaskiego doniósł na nich. Kiedy Tenpenny dostaje akta od Carla obarczające Jimmy'ego, ten dostaje z łopaty w głowę, a Pulaski dostaje za zadanie dopilnować, by Carl zakopał ciało Hernandeza. Ten później budzi się i poświęca się atakując Pulaskiego, przez co zginął od strzału. Jego zeznania umożliwiły chwilowe aresztowanie Tenpenny'ego, jednak został on uniewinniony ze wszystkich zarzutów.

Głosu użyczył mu : Armando Riesco

 

Claude Speed

Pierwszy raz pojawił się w : "Wu Zi Mu"

Claude Speed w San Andreas jest postacią epizodyczną. Występuje jedynie w dwóch misjach. Podczas gry nie mówi ani jednego słowa. Razem z Cataliną po przegranym wyścigu wyjeżdża do Liberty City. Posiadał w San Fierro stację benzynową, którą oddaje Carlowi w zamian za lokum w Liberty City. Podczas filmiku, gdy Carl przyjeżdża do San Fierro potwierdza się, że Claude to bohater z GTA III. Bowiem mówi: "Zabiję tego niemego frajera i twoją kuzynkę, Cesar", a jak wiemy w w/w grze też się nie odzywał.

 

Jethro i Dwaine

Pierwszy raz pojawili się w "Wear Flowers in Your Hair".

Jethro i Dwaine są mechanikami samochodowymi. W 1986 roku pracowali w stoczni w Vice City. Kiedy stocznię wykupił Tommy Vercetti przenieśli się do San Fierro. Jethro zaczął pracować na stacji benzynowej Xoomer, zaś Dwaine w vanie z hot dogami. Obydwóm nie obca jest marihuana, a także obaj są bliskimi znajomymi The Trutha. Prawdopodobnie obaj są hipisami, gdyż znają The Trutha z koncertu dla hipisów.

 

Ran Fa Li

Pierwszy raz pojawia się w "Ran Fa Li"

Ran Fa Li znany jako "Farlie" jest liderem odłamu Triady Red Gecko Tong w San Fierro. Woozie dba o dobre kontakty z nim, ponieważ jest on bardzo wpływową osobą. Jest współwłaścicielem kasyna "Four Dragon" (razem z Wooziem i Carlem). Porozumiewa się chrząknięciami za pośrednictwem tłumacza prawdopodobnie dlatego, że nie zna języka angielskiego, a z pochodzenia jest japończykiem.

Głosu użyczył mu Hunter Platin.

 

Ugrupowania

 

Gangi

C.R.A.S.H

 

C.R.A.S.H (Community Resources Against Street Hoodlums) jest wydziałem do walki z grupami przestępczymi w Los Santos. Do wydziału należą lider Frank Tenpenny, Eddie Pulaski i Jimmy Hernandez. Tenpenny i Pulaski są mocno skorumpowani, Hernandez jest dopiero nowym członkiem. Jego poprzednikiem był oficer Pendelbury, który został zastrzelony przez swoich partnerów. Hernandez również zginął z tego samego powodu, co Pendelbury, jednak udało mu się donieść na pozostałych członków grupy. Niestety oskarżenia nie dały żadnego skutku, w związku z czym Tenpenny pozostawał na wolności. W ostatniej misji Tenpenny ginie w wypadku samochodowym, w związku z czym żaden członek wydziału nie pozostał przy życiu - Pulaski ginie wcześniej z rąk CJ'a za próbę zabicia go oraz obraźliwe teksty skierowane wobec jego matki, siostry i Cesara.

 

Syndykat Loco

Syndykat Loco jest jedną z większych organizacji przestępczych działających na terenie Los Santos i San Fierro. W skład syndykatu wchodzą Jizzy B., T-Bone, Ryder i Mike Toreno (jako wtyka z CIA) oraz prawdopodobnie Big Smoke. Z Syndykatem współpracują gangi San Fierro Rifa i Ballasi. Organizacja zostaje rozwiązana wraz ze śmiercią głównych członków.

 

Triady

W San Fierro znane są trzy odłamy Triad:

* Blood Feather Triad - rozbita przez Da Nang Boys

* Mountain Cloud Boys

* Red Gecko Tong

Wszystkie trzy Triady ściśle ze sobą współpracowały. Ich siedzibą jest chińska dzielnica Chinatown w San Fierro. Przywódcą drugiego odłamu jest Wu Zi Mu, zaś trzeciego Ran Fa Li. Triada Wooziego pomogła w zlikwidowaniu Loco Syndicate, a także w odbiciu posiadłości Madd Dogga. Mountain Cloud Boys brali również udział w napadzie na "Caligula's Casino".

 
Copyright by Yellowman